Program dla inżyniera budownictwa

Projektowanie 3D BIM to już standard wśród projektantów, dlatego program dla inżyniera budownictwa koniecznie powinien obsługiwać tę technologią. Czym jest BIM? Jak wspomaga pracę konstruktorów i architektów, a także pozwala na spokojny sen inwestorom? Przeanalizujmy to na przykładzie oprogramowania Allplan.

Projektowanie 3D jest znacznie szybsze i bardziej precyzyjne. Duże znaczenie ma automatyzacja wielu czynności, która pomaga wyeliminować tzw. ludzkie błędy, czyli np. źle wpisane parametry elementu. BIM dla inżynierów budownictwa jest ważny także ze względu na uproszczony sposób wprowadzania zmian w projekcie. Wszystko jest na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu zachowujemy poprawność i przejrzystość struktury.

Jak już zaznaczyliśmy, przykładowy program dla inżyniera budownictwa to Allplan. Jest to narzędzie modułowe, z którego z powodzeniem można korzystać na każdym etapie tworzenia obiektu, a także w przypadku późniejszych prac – wszystkie informacje o budynku są zapisane i można do nich wrócić w każdym momencie.

BIM dla inżynierów budownictwa i projektowanie 3D ułatwiają także łatwą prezentację klientom. Dla wielu osób dokumentacja 2D nie jest czytelna, dlatego dla inwestorów możliwość zobaczenia projektu z każdej perspektywy jest bardzo ważna. Ułatwia to także zadanie projektantów – na bieżąco mogą z powodzeniem konsultować kolejne etapy w szybki i łatwy sposób.

Efektownym, a jednocześnie efektywnym sposobem na prezentacje może być tworzenie wizualizacji. BIM dla inżynierów budownictwa (np. Allplan) umożliwia to. Wizualizacja odzwierciedla planowaną geometrię i położenie obiektu, a także pozwala przewidzieć efekt ukończenia projektowanej konstrukcji, czy całego obiektu.

Oczywiście znaczenie mają także inne możliwości, jakie daje program dla inżynierów budownictwa. Wymiana danych z innymi programami, automatyczne generowanie zestawienia materiałów, czy łatwość tworzenia dokumentacji projektowej są dla wielu specjalistów kluczowe. Wdrożenie BIM wymaga czasu i nowych umiejętności, jednak w dłuższej perspektywie niesie ze sobą bardzo dużo korzyści.